Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:49, 16.07.2024 r.

Wzmaga się batalia o nowelizację

Nowelizacja regulacji o działalności biegłych rewidentów i firm audytorskich wywołuje spore emocje. Nowe przepisy zakładają m.in. obowiązkową rotację firmy audytorskiej badającej spółkę publiczną czy zakaz świadczenia określonych usług na rzecz tej spółki. Chodzi o ograniczenie firmie audytorskiej możliwości świadczenia usług doradczych na rzecz audytowanego klienta.   Zdaniem Andrzeja Puncewicza, doradcy podatkowego – nie jest dobrze, gdy firma audytorska łączy funkcje podmiotu badającego sprawozdania finansowe z jednoczesnym doradzaniem badanej spółce. Może to kreować pole do konfliktu interesów – mówił w poniedziałkowym Parkiet TV.   Zdaniem Marcina Domagały, partnera ds. regulacyjnych KPMG, przepisy doprowadzą do ograniczenia możliwości wyboru doradców przez spółki i ich akcjonariuszy, a w konsekwencji wzrostu kosztów i poziomu procedur zakupowych po ich stronie. Biorąc to pod uwagę, postulaty dotyczące wprowadzenia zakazu świadczenia jakichkolwiek usług dodatkowych przez audytora na rzecz wszystkich jednostek są zaprzeczeniem racjonalności prawa i zagrożeniem dla spójności wymogów obowiązujących biegłych rewidentów. Zdaniem ekspertów, nadmierna regulacja, która wykracza poza intencje UE, uderzy przede wszystkim w badane jednostki, zwłaszcza z sektora MŚP, które od audytora oczekują doradztwa także w innych obszarach.   Podobnego zdania jest cytowany w publikacji Dariusz Witkowski, dyrektor ds. regulacji w Stowarzyszeniu Emitentów Giełdowych. Jak podkreśla, kluczem do oceny zmian powinno być zapewnienie dostępu spółkom do wysokich na poziomie merytorycznym i konkurencyjnych usług. – Audytorzy najlepiej znają spółki, z którymi współpracują. Jeśli przy usługach doradczych trzeba będzie korzystać z podmiotów zupełnie niezależnych, konieczne będzie ponowne pełne poznanie danej spółki, a to wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami, które będą poniesione przez firmy - mówi Witkowski. I dodaje, że doświadczenia polskiego rynku kapitałowego dowodzą, że mechanizmy na nim działające są sprawne i efektywne.   9 sierpnia na łamach Parkietu ukaże się obszerna polemika Krzysztofa Burnosa, prezesa KRBR, z wypowiedziami p. Andrzeja Puncewicza

Parkiet

8 sierpnia 2016

Nowelizacja regulacji o działalności biegłych rewidentów i firm audytorskich wywołuje spore emocje. Nowe przepisy zakładają m.in. obowiązkową rotację firmy audytorskiej badającej spółkę publiczną czy zakaz świadczenia określonych usług na rzecz tej spółki. Chodzi o ograniczenie firmie audytorskiej możliwości świadczenia usług doradczych na rzecz audytowanego klienta.

 

Zdaniem Andrzeja Puncewicza, doradcy podatkowego – nie jest dobrze, gdy firma audytorska łączy funkcje podmiotu badającego sprawozdania finansowe z jednoczesnym doradzaniem badanej spółce. Może to kreować pole do konfliktu interesów – mówił w poniedziałkowym Parkiet TV.

 

Zdaniem Marcina Domagały, partnera ds. regulacyjnych KPMG, przepisy doprowadzą do ograniczenia możliwości wyboru doradców przez spółki i ich akcjonariuszy, a w konsekwencji wzrostu kosztów i poziomu procedur zakupowych po ich stronie. Biorąc to pod uwagę, postulaty dotyczące wprowadzenia zakazu świadczenia jakichkolwiek usług dodatkowych przez audytora na rzecz wszystkich jednostek są zaprzeczeniem racjonalności prawa i zagrożeniem dla spójności wymogów obowiązujących biegłych rewidentów. Zdaniem ekspertów, nadmierna regulacja, która wykracza poza intencje UE, uderzy przede wszystkim w badane jednostki, zwłaszcza z sektora MŚP, które od audytora oczekują doradztwa także w innych obszarach.

 

Podobnego zdania jest cytowany w publikacji Dariusz Witkowski, dyrektor ds. regulacji w Stowarzyszeniu Emitentów Giełdowych. Jak podkreśla, kluczem do oceny zmian powinno być zapewnienie dostępu spółkom do wysokich na poziomie merytorycznym i konkurencyjnych usług. – Audytorzy najlepiej znają spółki, z którymi współpracują. Jeśli przy usługach doradczych trzeba będzie korzystać z podmiotów zupełnie niezależnych, konieczne będzie ponowne pełne poznanie danej spółki, a to wiązać się będzie z dodatkowymi kosztami, które będą poniesione przez firmy - mówi Witkowski. I dodaje, że doświadczenia polskiego rynku kapitałowego dowodzą, że mechanizmy na nim działające są sprawne i efektywne.

 

9 sierpnia na łamach Parkietu ukaże się obszerna polemika Krzysztofa Burnosa, prezesa KRBR, z wypowiedziami p. Andrzeja Puncewicza.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl