Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 09:27, 22.07.2024 r.

Branża audytorska drży przed zmianami

Od wtorku do czwartku odbędą się kolejne posiedzenia podkomisji sejmowej w sprawie zmian w ustawie o biegłych rewidentach. Problemem jest pomysł wprowadzenia całkowitego zakazu świadczenia usług doradczych w audytowanych podmiotach. – pisze „Parkiet” i zauważa, że każda ze stron ma swoje zdanie na ten temat.

Parkiet

21 lutego 2017

Ministerstwo Finansów nie zdradza swojego stanowiska. Komisja Nadzoru Finansowego jest przeciwna całkowitemu zakazowi, ale popiera ograniczenie katalogu usług.

Z propozycją całkowitego zakazu wyszła grupa firm doradczych, która twierdzi, że chodzi o zapewnienie rzetelności i wiarygodności sprawozdania. – Ustawodawca ma szansę wprowadzić przepisy, które wyeliminują konflikt interesów pomiędzy audytorem i doradcą. – mówi Andrzej Puncewicz, doradca podatkowy.

- Beneficjentem tego zakazu będzie przede wszystkim grupa firm doradczych, które lobbują za wprowadzeniem tego zapisu – twierdzi Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. Przestrzega, że po wprowadzeniu tego zakazu audyt stanie się droższy i gorszy.

O opinię w tym temacie „Parkiet” poprosił wszystkie grupy audytorów: wielką czwórkę oraz firmy średnie i małe. Wszyscy są na nie.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl