Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 10:59, 14.06.2024 r.

Audytorzy bronią status quo

W tym tygodniu w Sejmie odbędą się kolejne posiedzenia podkomisji w sprawie zmian w ustawie o biegłych rewidentach. Głos w sprawie zabrała Komisja Nadzoru Finansowego – donosi parkiet.com oraz „Rzeczpospolita”.

Parkiet.com

21 lutego 2017

Wydawało się, że kształt ustawy został już ustalony. Ale ostatnie propozycje zmieniły sytuację. Emocję wywołuje możliwość wprowadzenia całkowitego zakazu świadczenia usług doradczych w audytowanych podmiotach. Komisja Nadzoru Finansowego uważa, że wykaz usług dodatkowych powinien zostać ograniczony, ale nie całkowicie zakazany.

Według firm doradztwa podatkowego, wprowadzenie całkowitego zakazu świadczenia usług dodatkowych przez biegłych rewidentów, doprowadzi do poprawy sytuacji mniejszych audytorów, kosztem tzw. wielkiej czwórki. Pod wątpliwość poddaje to Mirosław Kachniewski, prezes Stowarzyszenia Emitentów Giełdowych. – Wielka czwórka sobie poradzi i wypracuje takie mechanizmy, które pozwolą jej się odnaleźć w nowej rzeczywistości, a beneficjentem zakazu będzie przede wszystkim grupa firm doradczych – twierdzi w rozmowie z „Rzeczpospolitą” i dodaje, że audyt stanie się droższy i gorszy.

Nie zgadzają się z tym doradcy. – Proponowane zmiany nikogo nie eliminują z rynku, liczba podmiotów zajmujących się doradztwem i audytem nie ulegnie zmianie – mówi Andrzej Puncewicz, partner w Crido Taxand.

Głos w sprawie zabrał również Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów:

Przyjęcie całkowitego zakazu świadczenia innych usług w audytowanych podmiotach przyniosłoby skutki dokładnie odwrotne do zakładanych. Umocni się pozycja największych firm, osłabi małych i średnich. Wzrośnie rola doradców podatkowych, których działalności przygląda się bacznie komisja Europejska – pisze w „Rzeczpospolitej” Burnos.

Cały tekst można przeczytać w serwisie parkiet.com - http://www.parkiet.com/artykul/7,1504548-Audytorzy--KNF-popiera-ograniczenie-wykazu-uslug.html

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl