Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 00:52, 16.04.2024 r.

Audytorzy i doradcy podzieleni jak nigdy

W tym tygodniu kolejne posiedzenie sejmowej podkomisji. Głos zabrała Komisja Nadzoru Finansowego – pisze „Rzeczpospolita”.

Rzeczpospolita

21 lutego 2017

Branża czeka na ostateczny kształt ustawy o biegłych rewidentach. Możliwość wprowadzenia zakazu świadczenia usług doradczych w audytowanych podmiotach budzi największe kontrowersje. – To zagadnienie będzie szeroko dyskutowane również w trakcie dalszych prac – informuje resort finansów.

Komisja Nadzoru Finansowego – poproszona o opinię przez „Rzeczpospolitą” – uważa, że wykaz usług, które mogłyby być świadczone przez audytorów na rzecz badanych podmiotów, powinien zostać ograniczony. Wątpliwości budzi m.in. obliczanie podatków, a także kwestia wycen.

- Możliwość świadczenia powyższych usług może w praktyce doprowadzić do sytuacji, w której bezstronność oraz niezależność biegłego rewidenta zostaną zachwiane – komentuje Jacek Barszczewski z KNF. Dodaje, że Komisja popiera ograniczenie wykazu usług, a nie całkowity zakaz.

- Wszystkie ryzyka, o których mówią lobbyści doradców podatkowych, są hipotetyczne. Nie ma i nie było takich przypadków w Polsce. KNF powołuje więc do życia rzeczywistość, której nie ma. Biegli rewidenci doskonale wiedzą, gdzie są granice ich doradztwa – twierdzi Krzysztof Burnos, prezes Krajowej Rady Biegłych Rewidentów.

Dodaje przy tym, że tzw. czarna lista to tylko jedno z narzędzi służących ochronie niezależności audytorów. – Jest kodeks etyki, który działa bardzo dobrze. Dlaczego cała Europa to rozumie, a polski nadzorca chce iść pod prąd europejskiej reformy audytu i osłabić, a w wielu przypadkach zniszczyć dorobek ćwierćwiecza profesji biegłych rewidentów? – pyta Burnos na łamach „Rzeczpospolitej”.

Cały tekst znajduje się w dzisiejszym wydaniu „Rzeczpospolitej”.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl