Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 17:54, 29.09.2023 r.

Limity dla biznesu audytowego mogą naruszać konstytucję

Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów wydała opinię na temat ministerialnego projektu zmian w ustawie o biegłych rewidentach. Eksperci podzielili obawy zgłaszane w toku konsultacji społecznych przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów.   Rada Legislacyjna skrytykowała m.in. pomysł ogłoszenia "białej listy", wyjaśniając, że "metodologia taka niesie ze sobą ryzyko pominięcia jakichś typów usług i zawężenie w ten sposób swobody umów w stopniu dalej idącym, niżby to wynikało z wymogów rozporządzenia, a przez to zmniejszenie konkurencyjności polskiego rynku". - Rada stanęła po stronie racjonalnego myślenia o rynku. Mam nadzieję, że w finalnej wersji ustawy znajdzie się "czarna lista", tak jak w unijnym rozporządzeniu - skomentował prezes KRBR Krzysztof Burnos.   Rada zwróciła też uwagę na proponowane przez Ministerstwo zastąpienie odpowiedzialności dyscyplinarnej postępowaniem administracyjnym w sprawie odpowiedzialności zawodowej

Rzeczpospolita

5 listopada 2015

Rada Legislacyjna przy Prezesie Rady Ministrów wydała opinię na temat ministerialnego projektu zmian w ustawie o biegłych rewidentach. Eksperci podzielili obawy zgłaszane w toku konsultacji społecznych przez Krajową Izbę Biegłych Rewidentów.

 

Rada Legislacyjna skrytykowała m.in. pomysł ogłoszenia "białej listy", wyjaśniając, że "metodologia taka niesie ze sobą ryzyko pominięcia jakichś typów usług i zawężenie w ten sposób swobody umów w stopniu dalej idącym, niżby to wynikało z wymogów rozporządzenia, a przez to zmniejszenie konkurencyjności polskiego rynku". - Rada stanęła po stronie racjonalnego myślenia o rynku. Mam nadzieję, że w finalnej wersji ustawy znajdzie się "czarna lista", tak jak w unijnym rozporządzeniu - skomentował prezes KRBR Krzysztof Burnos.

 

Rada zwróciła też uwagę na proponowane przez Ministerstwo zastąpienie odpowiedzialności dyscyplinarnej postępowaniem administracyjnym w sprawie odpowiedzialności zawodowej. Zdaniem ekspertów z kancelarii Premiera "biegłym rewidentom należy zapewnić poczucie bezpieczeństwa prawnego oraz odpowiednie gwarancje procesowe w postaci domniemania niewinności i dostępu do sądu".

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl