MF łagodzi reformę rynku audytorskiego

Ministerstwo Finansów upubliczniło nowy projekt założeń do zmian w ustawie. Resort m.in. zrezygnował z wprowadzenia białej listy usług dozwolonych, w jej miejsce ma się pojawić czarna lista czynności zakazanych dla badań JZP. Dla badań nie-JZP wartość usług dozwolonych z zakresu wyceny i doradztwa podatkowego nie będzie mogła przekraczać 70 proc. wynagrodzenia za badanie. Prezes KRBR Krzysztof Burnos negatywnie ocenił ograniczenie dla firm badających nie-JZP, jego zdaniem małe firmy oczekują od audytora kompleksowej usługi, a nie tylko badania.   Ministerstwo zmniejszyło też proponowaną maksymalną wysokość kary dla osób fizycznych z 4 do 1 mln złotych. Ale to wciąż za wysoka kara zdaniem prezesa KRBR. - Tak wysokie kary nie są nakładane na członków innych samorządów - wyjaśnił.   W projekcie pozostała propozycja skrócenia okresu rotacji kluczowego biegłego rewidenta z obecnych 5 na 4 lata. Ale ustalono inne zasady dla badań nie-JZP - tam kluczowy biegły rewident będzie musiał zmienić się po 7 latach. W projekcie pozostał natomiast obowiązek rotacji firmy audytorskiej co osiem lat. Nie zmieniono też propozycji wysokości opłat z tytułu nadzoru - te mają wynosić nawet 7 proc. przychodów uzyskanych z rewizji finansowej JZP. To zdaniem Krzysztofa Burnosa zbyt wysoka kwota.   Prezes KRBR dobrze ocenił natomiast wycofanie się resortu z propozycji zmian dotyczących postępowania dyscyplinarnego. W nowym projekcie nie ma zapisu o likwidacji krajowego rzecznika dyscyplinarnego i Krajowego Sądu Dyscyplinarnego oraz zapisu o zmianie procedury rozpatrywania spraw. Poprzedni projekt zakładał rozpatrywanie spraw na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego

Dziennik Gazeta Prawna

18 listopada 2015

Ministerstwo Finansów upubliczniło nowy projekt założeń do zmian w ustawie. Resort m.in. zrezygnował z wprowadzenia białej listy usług dozwolonych, w jej miejsce ma się pojawić czarna lista czynności zakazanych dla badań JZP. Dla badań nie-JZP wartość usług dozwolonych z zakresu wyceny i doradztwa podatkowego nie będzie mogła przekraczać 70 proc. wynagrodzenia za badanie. Prezes KRBR Krzysztof Burnos negatywnie ocenił ograniczenie dla firm badających nie-JZP, jego zdaniem małe firmy oczekują od audytora kompleksowej usługi, a nie tylko badania.

 

Ministerstwo zmniejszyło też proponowaną maksymalną wysokość kary dla osób fizycznych z 4 do 1 mln złotych. Ale to wciąż za wysoka kara zdaniem prezesa KRBR. - Tak wysokie kary nie są nakładane na członków innych samorządów - wyjaśnił.

 

W projekcie pozostała propozycja skrócenia okresu rotacji kluczowego biegłego rewidenta z obecnych 5 na 4 lata. Ale ustalono inne zasady dla badań nie-JZP - tam kluczowy biegły rewident będzie musiał zmienić się po 7 latach. W projekcie pozostał natomiast obowiązek rotacji firmy audytorskiej co osiem lat. Nie zmieniono też propozycji wysokości opłat z tytułu nadzoru - te mają wynosić nawet 7 proc. przychodów uzyskanych z rewizji finansowej JZP. To zdaniem Krzysztofa Burnosa zbyt wysoka kwota.

 

Prezes KRBR dobrze ocenił natomiast wycofanie się resortu z propozycji zmian dotyczących postępowania dyscyplinarnego. W nowym projekcie nie ma zapisu o likwidacji krajowego rzecznika dyscyplinarnego i Krajowego Sądu Dyscyplinarnego oraz zapisu o zmianie procedury rozpatrywania spraw. Poprzedni projekt zakładał rozpatrywanie spraw na podstawie kodeksu postępowania administracyjnego. To zdaniem Krzysztofa Burnosa zmniejszyłoby możliwość obrony biegłych rewidentów.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl