Nowe rozporządzenie w sprawie ODZ

Weszło w życie nowe rozporządzenie MF w sprawie obowiązkowego doskonalenia zawodowego.

9 stycznia 2018

Rozporządzenie Ministra Finansów i Rozwoju dostosowuje przepisy wykonawcze do nowej ustawy o biegłych rewidentach. Najważniejsze zmiany dotyczą samokształcenia oraz organizacji szkoleń w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego.

Listę form samokształcenia rozszerzono o pięć nowych działań: udział w pracach organów stanowiących standardy, opracowanie recenzji materiałów szkoleniowych lub przygotowywanych do publikacji książek i artykułów fachowych, zdanie egzaminu zawodowego, a także korzystanie lub świadczenie usług profesjonalnego doradztwa w formie zajęć z trenerem osobistym. Co istotne, oświadczenie potwierdzające odbycie samokształcenia musi od teraz wskazywać, w jaki sposób pozwoliło ono na podniesienie poziomu i aktualizację wiedzy lub umiejętności związanych z wykonywaniem zawodu.

Jednostki organizujące szkolenia w ramach ODZ mają teraz dłuższy termin aktualizowania swojego zgłoszenia w przypadku np. zmian zakresu tematycznego czy okresu rozliczeniowego – muszą je zgłosić do końca trzeciego kwartału roku poprzedzającego kalendarzowy rok szkolenia. Wprowadzono także rozwiązania związane ze szkoleniami online.

Zależało nam na tym, żeby szkolenia były jak najbardziej aktualne i rozporządzenie to ułatwia – komentuje Ewa Sowińska, wiceprezes PIBR. – Organizatorzy wraz ze zgłoszeniami na kolejny rok będą nam teraz przesyłać jedynie opisy swoich materiałów szkoleniowych, zaś finalne materiały trafią do nas nie później niż na miesiąc przed samym szkoleniem. Dzięki temu uwzględnią najbardziej aktualny stan prawny.

Cały tekst rozporządzenia znajduje się tutaj.

Kompas 2.0 - jak skorzystać?

Aby skorzystać z aplikacji Kompas 2.0 zaloguj się na indywidualne konto firmy audytorskiej.

Wcześniej zachęcamy do zapoznania się z krótkimi filmikami instruktażowymi, które pokazują poszczególne funkcjonalności Kompas 2.0. Zobacz filmy instruktażowe

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl