Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 14:36, 24.02.2020 r.

Wymagający audytor pierwszym weryfikatorem jakości raportu

Znamy laureatów kolejnej edycji konkursu na najlepsze raporty roczne. Wysoka jakość sprawozdań to też zasługa audytorów, którzy stawiają wysokie wymagania swoim klientom. W trakcie tegorocznej gali KIBR wręczył statuetkę dwójce księgowych, pod których nadzorem raporty roczne od 10 lat znajdują się wśród laureatów konkursu "The Best Annual Report".

12 listopada 2015

Za nami kolejna edycja "The Best Annual Report" - najważniejszego w Polsce konkursu oceniającego sposób raportowania spółek publicznych. Zintegrowany raport roczny PKN Orlen został uznany za najlepszy w kategorii przedsiębiorstw. Spółka zajęła także pierwsze miejsce za raport w internecie i specjalne wyróżnienie za innowacyjność rozwiązań w sprawozdaniu finansowym. - Raport wyróżniała przystępność prezentowania informacji, był komunikatywny i transparentny - mówiła Barbara Misterska-Dragan, zastępca prezesa KRBR, wręczając nagrodę za najbardziej innowacyjny raport. Koncern po raz pierwszy zaprezentował swoją działalność w formule zintegrowanej. Formuła łączy sprawozdawczość finansową z pozafinansowymi aspektami funkcjonowania przedsiębiorstwa, a więc dotyczącymi m.in. kwestii pracowniczych, wpływu na środowisko czy społeczność lokalną. Raport został wyróżniony za przejrzystość prezentacji modelu biznesowego wraz z procesem budowania wartości oraz jasne zdefiniowanie wskaźników efektywności wdrażania strategii. Drugie miejsce za najlepszy raport zdobyła Grupa Lotos, która także łączy raportowanie danych finansowych z tymi niefinansowymi.

 

The Best Annual Report

Krzysztof Burnos i Barbara Misterska-Dragan
wręczają statuetki dwójce księgowych, pod których nadzorem raporty roczne od 10 lat
znajdują się wśród laureatów konkursu "The Best Annual Report"
(fot. Instytut Rachunkowości i Podatków)

 

Wysoka jakość sprawozdań to też zasługa audytorów

Wysoki poziom raportów zgłoszonych do konkursu przypisuje się także pracy audytorów. W trakcie finałowej gali konkursu wielokrotnie pojawiały się głosy, że właśnie biegli rewidenci mają ogromny wpływ na jakość sprawozdań finansowych, bo stawiają wysokie wymagania swoim klientom. Ewa Eljasiak, dyrektor Biura Centrum Finansowo-Księgowego Grupy Lotos podkreślała, że to stawiający wysoko poprzeczkę audytor jest pierwszym weryfikatorem raportu, to on wyznacza i egzekwuje kryteria jakości, która potem jest oceniana w konkursie. Tym mniej dziwi, że w kapitule konkursu The Best Annual Report zasiadają właśnie przedstawiciele firm audytorskich. W tym roku po raz kolejny do wręczenia nagród została zaproszona Krajowa Izba Biegłych Rewidentów.

Przedstawiciele samorządu biegłych rewidentów mieli zaszczyt uhonorować specjalnym wyróżnieniem dwójkę księgowych - Ludmiłę Mordylak, odpowiedzialną za opracowanie raportów KGHM Polska Miedź, oraz Andrzeja Klapaczyńskiego, autora raportów Mbanku. - Proszę przyjąć nasze gratulacje i szczere wyrazy podziwu za fachowość, wiedzę ekspercką i godną naśladowania postawę, która pozwoliła kolejnym pokoleniom czerpać inspirację z państwa dokonań. Jako biegli rewidenci szczególnie doceniamy i rozumiemy zawód księgowego, z którego wyrastamy i z którym współpracujemy na co dzień - mówili prezes KRBR Krzysztof Burnos i Barbara Misterska-Dragan wręczając statuetki KIBR. Jednocześnie prezes Burnos zaznaczył, że to pod nadzorem odznaczonych księgowych raporty roczne od 10 lat znajdują się wśród laureatów konkursu "The Best Annual Report".

Od raportów będziemy wymagać coraz więcej

Zdaniem Ewy Sowińskiej zastępcy prezesa KRBR poziom raportów jest coraz lepszy, ale i tak będzie się podnosił. Jej zdaniem przyszłością raportowania będzie raport zintegrowany łączący dane finansowe z tymi pozafinansowymi. - Pokazują to decyzje jury konkursu. We wszystkich wyróżnieniach przebijał się duch społecznej odpowiedzialności biznesu i jasno opisane polityki w tym zakresie - mówiła po gali finałowej konkursu Ewa Sowińska, która jest także członkiem grupy roboczej ds. społecznej odpowiedzialności przedsiębiorstw przy Ministrze Gospodarki. - Ale równie ważna jest dziś też forma raportu. Powinien być kompletny, krótszy, stawiać na jakość a nie ilość - dodała Ewa Sowińska. Raport idealny powinien jej zdaniem po prostu szanować czas jego użytkownika - być czytelny, zrozumiały, bardziej dostępny. Bo dziś tak samo jak dobre liczby są ważne czytelne opisy. Taką uwagę analityka giełdowego wzięła sobie do serca Energa, która w tym roku otrzymała wyróżnienie za duży progres w jakości sprawozdania i dziś może pochwalić się wzorcową informacją o danych niefinansowych.

Jedno z najważniejszych wydarzeń rynku kapitałowego

Celem konkursu organizowanego przez Instytut Rachunkowości i Podatków jest stworzenie standardów sporządzania raportów rocznych, a tym samym promowanie spółek przygotowujących najlepsze raporty roczne z punktu widzenia wartości użytkowej dla akcjonariuszy i inwestorów. W kapitule konkursu zasiadają przedstawiciele firm audytorskich i konsultingowych, instytucji finansowych, organizacji związanych z rynkiem kapitałowym oraz mediów. W dotychczasowych edycjach kapituła konkursu zweryfikowała ponad 200 raportów rocznych spółek publicznych, z czego najliczniej reprezentowany był WIG20 (80 proc.), następnie WIG40 i WIG80 na poziomie 50 proc. Ale wśród uczestników konkursu znajdują się również spółki zagraniczne oraz liczne grono spółek skarbu państwa. Gala finałowa X edycji konkursu odbyła się 15 października 2015 r. w budynku Giełdy Papierów Wartościowych w Warszawie.

 

The Best Annual Report

Laureaci nagród The Best of the Best:
Łukasz Stelmach - Dyrektor Naczelny Centrum Usług Księgowych - Główny Księgowy KGHM Polska Miedź,
Rafał Warpechowski - Dyrektor Wykonawczy d/s Planowania i Sprawozdawczości PKN Orlen,
Danuta Szymańska Dyrektor banku PKO Banku Polskiego SA,
Adam Białka - Dyrektor Departamentu Sprawozdawczości Finansowej mBank.
(fot. Instytut Rachunkowości i Podatków)

 

 

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl