Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 08:24, 16.07.2024 r.

Audytorski oligopol ma się bardzo dobrze

Biuro prasowe KIBR zainspirowało publikację na temat kryteriów przetargowych, które dyskryminują część firm audytorskich.   Przedstawiciele branży audytorskiej skarżą się, że nie zawsze mają szansę wystartować w przetargach na badanie sprawozdań finansowych. – Obserwujemy na rynku takie ustalanie warunków, które w praktyce w większości przypadków ogranicza przestrzeń wyboru do największych audytorów – potwierdza Barbara Misterska-Dragan, zastępca prezesa KRBR.   Z takim działaniem próbuje walczyć unijny ustawodawca. W Rozporządzeniu unijnym znalazł się zapis dotyczący nieważności klauzul, które zakładają w umowach preferencje dla wielkiej czwórki. Odpowiedzią mogłyby być także konsorcja większych i mniejszych podmiotów. Możliwość wspólnego audytu dopuszczają zarówno polskie, jak i unijne przepisy. – Mamy zatem drzwi, tylko trzeba je otworzyć

Parkiet

30 września 2016

Biuro prasowe KIBR zainspirowało publikację na temat kryteriów przetargowych, które dyskryminują część firm audytorskich.

 

Przedstawiciele branży audytorskiej skarżą się, że nie zawsze mają szansę wystartować w przetargach na badanie sprawozdań finansowych. – Obserwujemy na rynku takie ustalanie warunków, które w praktyce w większości przypadków ogranicza przestrzeń wyboru do największych audytorów – potwierdza Barbara Misterska-Dragan, zastępca prezesa KRBR.

 

Z takim działaniem próbuje walczyć unijny ustawodawca. W Rozporządzeniu unijnym znalazł się zapis dotyczący nieważności klauzul, które zakładają w umowach preferencje dla wielkiej czwórki. Odpowiedzią mogłyby być także konsorcja większych i mniejszych podmiotów. Możliwość wspólnego audytu dopuszczają zarówno polskie, jak i unijne przepisy. – Mamy zatem drzwi, tylko trzeba je otworzyć. Jednak w Polsce takie przypadki nadal należą do rzadkości – podkreśla Barbara Misterska-Dragan.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl