Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 14:46, 19.10.2021 r.

CEK uruchomiło pierwsze szkolenia z ODZ dla biegłych rewidentów

Centrum Edukacji KIBR uruchomiło już szkolenia w ramach tematów obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w 2017 roku. Dostępne są także pierwsze materiały szkoleniowe na temat wyceny przedsiębiorstw.

7 kwietnia 2017

Biegli rewidenci i prowadzący szkolenia w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego mogą już korzystać z podręcznika omawiającego temat „Wprowadzenie do wyceny przedsiębiorstw – matematyka finansowa”. Nigdy wcześniej KIBR tak szybko nie wydała i nie udostępniła do otwartej sprzedaży materiałów na dany rok. Centrum Edukacji KIBR już teraz zdecydowało się także uruchomić pierwsze szkolenia w ramach ODZ.

– W ten sposób wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tych wszystkich biegłych rewidentów, którzy wykazują chęć i czas, by nie zwlekać z rozpoczęciem szkolenia do czwartego kwartału – wyjaśnia Paweł Tyszer, dyrektor Centrum Edukacji KIBR i dodał, że Izbie zależy także, żeby udostępnić jak najwięcej szkoleń ze względu na fakt, że 2017 rok to już ostatni rok z trzyletniego cyklu rozliczeniowego.

Temat ważny dla biegłych rewidentów

Jedne z pierwszych w tym roku kursów zorganizowanych przez CEK, w ramach ODZ, dotyczą wyceny przedsiębiorstw. – Biegli oczekiwali tego tematu. W ramach projektów finansowanych przez Bank Światowy organizowaliśmy już szkolenia z zakresu samokształcenia, których tematem była właśnie wycena. Cieszył się on największą popularnością. Dlatego podjęliśmy decyzję, aby temat kontynuować już w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego – mówi dyrektor Centrum Edukacji.

– To ważny temat, ponieważ w swojej praktyce zawodowej biegli rewidenci często zajmują się oceną wyceny, jak i samą wyceną. Te szkolenia są dla nich o tyle istotne i ciekawe, że dostarczają im nowe spojrzenie i perspektywę na zagadnienie – wyjaśnia dr Marcin Pęksyk, autor materiałów szkoleniowych prowadzący pierwsze kursy z tego tematu w CEK oraz trener zarządzania finansami z 20 letnim doświadczeniem. Dodaje przy tym, że jest to też zakres wiedzy, który powinien być poszerzany przez wszystkich biegłych rewidentów.

– Do lektury materiałów przygotowanych przez dr. Marcina Pęksyka zachęcam wszystkich, którzy chcieliby odświeżyć swoją wiedzę dotyczącą podstaw matematycznych wycen aktywów i przedsiębiorstw. Także osoby, które stawiają pierwsze kroki w tej dyscyplinie – mówi prof. Dariusz Zarzecki, recenzent materiałów.

Jak zwiększyć efektywność szkoleń?

Pierwsze szkolenia dotyczące wycen, zorganizowane przez Centrum Edukacji KIBR, miały formę warsztatową. Udział mogło wziąć w nich maksymalnie 20 osób. – Uważamy, że mniejsza liczebność grup oraz formuła warsztatowa wpływa na wyższą jakość i efektywność. A na tym w CEK nam najbardziej zależy. W tym obszarze Centrum Edukacji stara się też ściśle współpracować z Komisją ds. szkoleń i kierować się w organizacji kursów jej rekomendacjami – podkreśla Paweł Tyszer i dodaje, że KIBR nie narzuca jednostkom szkolącym konkretnej formy prowadzenia szkolenia z tego tematu i mogą się one zdecydować na jego realizację również w formie wykładowo-warsztatowej w grupach 30 osobowych.

Kolejne szkolenia ODZ z tematu wycen odbędą się niebawem. Najbliższe planowane są już na kwiecień i maj 2017 roku. – Nasze doświadczenia z ubiegłego roku pokazują, że warto organizować szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego trochę wcześniej. Uważamy, że to zdecydowanie dobra praktyka – mówi dyrektor CEK. Jego zdaniem istotne jest również, że większość szkoleń z tematów ODZ organizowanych w CEK przeprowadzonych zostanie przez autorów materiałów. Kolejnym przykładem jest chociażby szkolenie na temat „Badania sprawozdań finansowych małych i średnich jednostek”, które prowadził Waldemar Lachowski, autor podręcznika. – Uważamy, że to dobry pomysł, by osoba tworząca materiały, mogła w oparciu o nie przeszkolić biegłych – wyjaśnia Paweł Tyszer i dodaje, że CEK stara się rozszerzyć ofertę szkoleniową i kierować ją również do kandydatów na biegłych rewidentów, oraz innych osób wykonujących czynności rewizji finansowej w firmach audytorskich. – Widać, że jest zapotrzebowanie na szkolenia tego rodzaju. Świadczy o tym chociażby takt, że ponad połowa uczestników ostatniego szkolenia prowadzonego przez Waldemara Lachowskiego to osoby nie posiadające jeszcze uprawnień biegłego rewidenta – mówi Paweł Tyszer i dodaje, że CEK planuje już kolejne szkolenia oraz wydanie następnych materiałów ODZ.

Pełna oferta szkoleniowa Centrum Edukacji KIBR dostępna jest na stronie ce.kibr.org.pl.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl