CEK uruchomiło pierwsze szkolenia z ODZ dla biegłych rewidentów

Centrum Edukacji KIBR uruchomiło już szkolenia w ramach tematów obligatoryjnego doskonalenia zawodowego w 2017 roku. Dostępne są także pierwsze materiały szkoleniowe na temat wyceny przedsiębiorstw.

7 kwietnia 2017

Biegli rewidenci i prowadzący szkolenia w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego mogą już korzystać z podręcznika omawiającego temat „Wprowadzenie do wyceny przedsiębiorstw – matematyka finansowa”. Nigdy wcześniej KIBR tak szybko nie wydała i nie udostępniła do otwartej sprzedaży materiałów na dany rok. Centrum Edukacji KIBR już teraz zdecydowało się także uruchomić pierwsze szkolenia w ramach ODZ.

– W ten sposób wychodzimy naprzeciw oczekiwaniom tych wszystkich biegłych rewidentów, którzy wykazują chęć i czas, by nie zwlekać z rozpoczęciem szkolenia do czwartego kwartału – wyjaśnia Paweł Tyszer, dyrektor Centrum Edukacji KIBR i dodał, że Izbie zależy także, żeby udostępnić jak najwięcej szkoleń ze względu na fakt, że 2017 rok to już ostatni rok z trzyletniego cyklu rozliczeniowego.

Temat ważny dla biegłych rewidentów

Jedne z pierwszych w tym roku kursów zorganizowanych przez CEK, w ramach ODZ, dotyczą wyceny przedsiębiorstw. – Biegli oczekiwali tego tematu. W ramach projektów finansowanych przez Bank Światowy organizowaliśmy już szkolenia z zakresu samokształcenia, których tematem była właśnie wycena. Cieszył się on największą popularnością. Dlatego podjęliśmy decyzję, aby temat kontynuować już w ramach obligatoryjnego doskonalenia zawodowego – mówi dyrektor Centrum Edukacji.

– To ważny temat, ponieważ w swojej praktyce zawodowej biegli rewidenci często zajmują się oceną wyceny, jak i samą wyceną. Te szkolenia są dla nich o tyle istotne i ciekawe, że dostarczają im nowe spojrzenie i perspektywę na zagadnienie – wyjaśnia dr Marcin Pęksyk, autor materiałów szkoleniowych prowadzący pierwsze kursy z tego tematu w CEK oraz trener zarządzania finansami z 20 letnim doświadczeniem. Dodaje przy tym, że jest to też zakres wiedzy, który powinien być poszerzany przez wszystkich biegłych rewidentów.

– Do lektury materiałów przygotowanych przez dr. Marcina Pęksyka zachęcam wszystkich, którzy chcieliby odświeżyć swoją wiedzę dotyczącą podstaw matematycznych wycen aktywów i przedsiębiorstw. Także osoby, które stawiają pierwsze kroki w tej dyscyplinie – mówi prof. Dariusz Zarzecki, recenzent materiałów.

Jak zwiększyć efektywność szkoleń?

Pierwsze szkolenia dotyczące wycen, zorganizowane przez Centrum Edukacji KIBR, miały formę warsztatową. Udział mogło wziąć w nich maksymalnie 20 osób. – Uważamy, że mniejsza liczebność grup oraz formuła warsztatowa wpływa na wyższą jakość i efektywność. A na tym w CEK nam najbardziej zależy. W tym obszarze Centrum Edukacji stara się też ściśle współpracować z Komisją ds. szkoleń i kierować się w organizacji kursów jej rekomendacjami – podkreśla Paweł Tyszer i dodaje, że KIBR nie narzuca jednostkom szkolącym konkretnej formy prowadzenia szkolenia z tego tematu i mogą się one zdecydować na jego realizację również w formie wykładowo-warsztatowej w grupach 30 osobowych.

Kolejne szkolenia ODZ z tematu wycen odbędą się niebawem. Najbliższe planowane są już na kwiecień i maj 2017 roku. – Nasze doświadczenia z ubiegłego roku pokazują, że warto organizować szkolenia w ramach doskonalenia zawodowego trochę wcześniej. Uważamy, że to zdecydowanie dobra praktyka – mówi dyrektor CEK. Jego zdaniem istotne jest również, że większość szkoleń z tematów ODZ organizowanych w CEK przeprowadzonych zostanie przez autorów materiałów. Kolejnym przykładem jest chociażby szkolenie na temat „Badania sprawozdań finansowych małych i średnich jednostek”, które prowadził Waldemar Lachowski, autor podręcznika. – Uważamy, że to dobry pomysł, by osoba tworząca materiały, mogła w oparciu o nie przeszkolić biegłych – wyjaśnia Paweł Tyszer i dodaje, że CEK stara się rozszerzyć ofertę szkoleniową i kierować ją również do kandydatów na biegłych rewidentów, oraz innych osób wykonujących czynności rewizji finansowej w firmach audytorskich. – Widać, że jest zapotrzebowanie na szkolenia tego rodzaju. Świadczy o tym chociażby takt, że ponad połowa uczestników ostatniego szkolenia prowadzonego przez Waldemara Lachowskiego to osoby nie posiadające jeszcze uprawnień biegłego rewidenta – mówi Paweł Tyszer i dodaje, że CEK planuje już kolejne szkolenia oraz wydanie następnych materiałów ODZ.

Pełna oferta szkoleniowa Centrum Edukacji KIBR dostępna jest na stronie ce.kibr.org.pl.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl