Polska Izba Biegłych Rewidentów

© PIBR – wszelkie prawa zastrzeżone
godz. 21:02, 3.12.2022 r.

Za nami pierwsze spotkanie z cyklu „Z Przewodnikiem przez Polskę”

Ponad sto osób wzięło udział w pierwszym spotkaniu z cyklu „Z Przewodnikiem przez Polskę” poświęconemu wprowadzeniu do stosowania przewodnika po międzynarodowych standardach badania. Organizatorami spotkania, które odbyło się z inicjatywy Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów, byli Krajowa Rada Biegłych Rewidentów oraz Regionalny Oddział KIBR w Łodzi.

18 kwietnia 2017

Spotkanie z biegłymi rewidentami z Regionalnego Oddziału Krajowej Izby Biegłych Rewidentów w Łodzi było pierwszym w ramach cyklu "Z Przewodnikiem przez Polskę". Celem wydarzenia było wprowadzenie do stosowania „Przewodnika MSB - procedury”.

– Przewodnik stanowi narzędzie do badania, obejmuje zbiór procedur oraz wzorów dokumentacji do stosowania i wykorzystania w badaniu sprawozdań finansowych według MSB, przy czym przedstawia zagadnienie w sposób prosty, jasny i komunikatywny – wyjaśniła Barbara Misterska-Dragan, zastępca prezesa KRBR i przewodnicząca Komisji ds. standaryzacji usług świadczonych przez biegłych rewidentów odpowiedzialnej za opracowanie przewodnika. W trakcie spotkania przestawiła strukturę merytoryczną Podręcznika oraz wyjaśniła, w jaki sposób można z opracowania korzystać podczas badania sprawozdania finansowego według międzynarodowych standardów badania.

Biegli oczekują spotkań o MSB

W spotkaniu udział wzięło 108 osób. – Tak wysoka frekwencja jasno pokazuje, że do nowego dla profesji wyzwania, jakim jest zastosowanie po raz pierwszy nowych, międzynarodowych standardów badania, podchodzimy w odpowiedzialny sposób i chcemy się do niego jak najlepiej przygotować – skomentowała Katarzyna Korycka, kierownik działu KIBR ds. wparcia audytu. To też sygnał, że biegli rewidenci chętnie korzystają z każdej okazji do poszerzenia wiedzy z zakresu MSB. – Dlatego spotkanie było również okazją do przedstawienia innych opracowań udostępnionych przez KIBR, które są pomocne w odpowiednim przygotowaniu się do spełnienia nowych wymagań, jak chociażby Alerty czy publikacje książkowe na ten temat – dodała Katarzyna Korycka.

– Frekwencja przerosła nasze oczekiwania. Szczególnie, że organizacja tego wydarzenia i zapisy ruszyły raptem tydzień przed terminem spotkania, a biegli są w trakcie sezonu badania sprawozdań finansowych. To jasny sygnał, że środowisko oczekuje takich spotkań i narzędzi ułatwiających badanie w zgodzie z międzynarodowymi standardami badania – powiedziała po spotkaniu Agnieszka Kryśkiewicz-Burnos, Prezes Regionalnej Rady RO KIBR w Łodzi.

Uczestnicy dobrze ocenili spotkanie

Uczestnicy podkreśli, że udostępnienie pierwszego tego typu narzędzia, które w kompletny i zrozumiały sposób wyjaśniałoby, jak zastosować w praktyce standardy badania było długo oczekiwane przez środowisko, a spotkanie przyczyniło się do jeszcze lepszego zrozumienia zasad stosowania nowych standardów w praktyce.

– Nie brakowało głosów wśród uczestników szkolenia, i nie były to głosy odosobnione, że na taką pomoc biegli czekali 25 lat – podsumowała Prezes oddziału łódzkiego.

Będą kolejne spotkania

Łódzkie spotkanie to początek cyklu spotkań „Z Przewodnikiem przez Polskę”. Kolejne planowane są w Warszawie (19.04.2017 r.), Rzeszowie (21.04.2017 r. ) oraz Krakowie (27.04.2017 r.). Kolejne spotkania odbędą się w maju i czerwcu.

– Jesteśmy przekonani, że wspólnie osiągniemy sukces i damy również ogromną szansę biegłym rewidentom do wymiany myśli i poglądów na temat tego, co nas czeka, a tym, którzy już stosują MSB, do zweryfikowania posiadanej dokumentacji. Dla nas spotkania to też okazja do zebrania wstępnych ocen oraz sugestii dotyczących przygotowanego opracowania, aby kolejne edycje przewodnika były w jeszcze większym stopniu dostosowane do potrzeb środowiska – dodała wiceprezes samorządu.

e-Biblioteka

"Przewodnik MSB - procedury" można bezpłatnie pobrać z e-Biblioteki dostępnej na naszej stronie internetowej.

Zapisz się na newsletter

Jeżeli chcesz otrzymywać wiadomości o bieżącej działalności PIBR, przejdź do strony z zapisami.

Masz pytania dotyczące strony?
zadzwoń
728 871 871
napisz
strona@pibr.org.pl